Přeskočit na obsah

Vánoční osvětlení

Všudypřítomné zářivé osvětlení v mnoha barvách zcela neodmyslitelně patří k vánoční výzdobě a atmosféře Vánoc obecně. Světelná vánoční výzdoba je přítomná na veřejných místech, v blízkosti centra města či v okolí obchodních domů, ale i v rámci exteriérů celé řady domácností. Na každém kroku potkáváme nejrůznější vánoční řetězy, girlandy, hadice, závěsy či krápníky. Pojďme se zblízka podívat na to, jaké vánoční osvětlení zvolit a čím se jednotlivé druhy této světelné výzdoby vyznačují.

Zásady bezpečnosti

Při koupi jakékoli světelné výzdoby je potřeba jednak dbát na to, abyste kupovali skutečně kvalitní a bezpečná zařízení s certifikací, která nebudou nijak ohrožovat Vás ani Vaše okolí. Mějte na paměti, že se jedná o elektrická zařízení o napětí 220 V.

Dále je třeba rozlišit, zda budete osvětlení používat v interiéru nebo ve venkovním prostředí. Exteriérová svítidla musí mít zcela odlišné vlastnosti z hlediska konstrukce a odolnosti.

LED vánoční osvětlení

Obecně již lze říci, že prakticky veškeré vánoční osvětlení, které dnes na trhu dostanete je již vybaveno úspornějšími LED diodami, které tak postupně nahrazují klasické nebo i halogenové žárovky. LED vánoční osvětlení se vyznačuje zejména nízkou spotřebou (uvádí se až 10x nižší přísun elektrické energie), naprosto zanedbatelnými nároky na údržbu a fenomenální životností.

Na první pohled pak poznáte obdivuhodně vysoký jas LED diod. Pro vánoční osvětlení či jinou světelnou výzdobu je optimální také to, že se diody nepřehřívají. Lze jich využít při konstrukci všech světelných dekorací.

Vánoční řetězy

Ozdobné vánoční řetězy představují nejrozšířenější druh vánočního osvětlení. Řetěz je tvořen nosným kabelem, po jehož délce jsou umístěny žárovky, dnes už víceméně pouze LED diody. Tyto světelné body pak mohou být upraveny do nejrůznější dekorativních tvarů či barevných odstínů.

Z hlediska využití se vánoční řetězy nejčastěji umisťují na vánoční stromky anebo slouží například k dekoraci budov či orámování oken.

Vánoční řetězy, které dnes zakoupíte v obchodech již využívají, jak bylo řečeno, moderních LED diod. To přináší nejen značné výhody z hlediska úspornosti – díky diodám totiž odpadá například starost s nefunkčními prasklými žárovčičkami, které následně vytvářely na rozsvíceném řetězu nesouměrné mezery.

Vánoční girlandy

S girlandami se setkáváme zejména jako s výzdobou ulic, veřejných prostranství anebo například také interiérů obchodních center.

Jedná se o dekoraci zhotovenou nejčastěji z materiálu PVC, která svou strukturou připomíná větve jehličnanu. V naprosté většině případů se pak girlandy používají spolu s dalšími dekoracemi a drobnými bodovými světélky, dnes již v podobě LED diod. Girlandy je možné dozdobit mašlemi, stužkami, umělými vločkami nebo pomocí nejrůznějších ozdob z papíru i plastu.

Girland mohou k výzdobě vnitřních i venkovních prostor využít zejména podnikatelé z řad majitelů obchodů či restaurací. Meze se ale nekladou ani těm, kteří se rozhodli ve velkém stylu ozdobit svůj domov.

Vánoční krápníky

Věřte nebo ne, i krápníky na Vašich římsách či oknech mohou na dálku zářit. Nejprve je tam však budete muset nainstalovat. Velmi povedenou vánoční dekorací dostupnou majitelům rodinných domků se totiž v poslední době staly právě světelné rampouchy. V prodeji dnes – podobně jako u další světelné výzdoby – již najdete prakticky výhradně LED vánoční krápníky.

Světelné hadice

Světelná hadice tvoří jakousi alternativu k vánočním řetězům. Jedná se o dutý kabel nejčastěji z gumy, uvnitř kterého jsou v rozestupech zality drobné žárovky nebo dnes již převážně LED diody. Světelná hadice je ideální k výzdobě exteriéru, zejména pak k vytvoření světelného obrysu budovy či k orámování střechy. Hadice mohou být jednak stálesvítící, jednak i blikající. Vyrábějí se v nepřeberném množství variant a zejména barev. Díky velice dlouhé životnosti LED diod mohou LED světelné hadice – kabely svítit prakticky nepřetržitě.

V rámci svého domova můžete velice ohebných a pružných světelných hadic využít například i k orámování oken nebo domovních dveří. Stejně tak mohou být zvýrazněny i další drobné prvky Vašeho exteriéru.

Vánoční závěsy

Za pomoci vánočních závěsů lze vyzdobit prakticky jakýkoli exteriér či interiér. Závěs je tvořen jedním hlavním kabelem, který je po instalaci ve vodorovné poloze a z něhož visí množství dalších stejně dlouhých kabelů osazených zářícími žárovkami nebo LED diodami. Vánoční závěsy mohou pouze svítit anebo v nejrůznějších rytmech blikat. Setkáme se s nimi nejčastěji na půdě obchodních center, ale najdou i celou řadu dalších uplatnění. Náruživější majitelé rodinných domků si pomocí vánočních závěsů zdobí například římsy nebo jimi mohou orámovat rovnou střechu.

V rámci interiéru pak můžete kratší úseky závěsů umístit kupříkladu nad dveře nebo okna.

Fenomén dneška – světelné sněžení

V poslední době se stále oblíbenějším prvkem vánoční světelné výzdoby stává efekt sněžení. Ten je zajištěn zařízením skládajícím se z nosného kabelu ověšeného množstvím průhledných trubic, které jsou vyplněny LED pásky. Střídavě se rozsvěcující a opět zhasínající LED diody pak vytvářejí jakýsi efekt opětovného „stékání“ světla.

Zařízení je na trhu k dostání v mnoha různých barevných variantách i velikostech. Z hlediska využití je lze umístit prakticky kamkoli do exteriéru anebo jimi ozdobit vánoční stromek. Nejčastěji se s efektem sněžení setkáme právě jako s ozdobou živých či umělých stromů na veřejných místech.

Díky technologii LED diod se zařízení i přes neustálé rozsvěcování a zhasínání nepřehřívá a je úsporné z hlediska spotřeby elektrické energie.

Jaké vánoční osvětlení vybrat – stálesvítící či blikající

Většina zařízení určená ke světelné výzdobě nebo vánočnímu osvětlení obecně je dnes již na trhu k dostání jednak ve stálesvítící a jednak i v dynamické, blikající variantě. Blikání se však nelze představit pouze jako rychlé a dráždivé zhasínání a rozsvěcování žárovek či LED diod. Zařízení může „blikat“ na principu výše popsaného efektu sněžení, kde se diody rozsvěcují postupně, což vyvolává dojem padání sněhu. Další možností jsou řetězy, krápníky či závěsy opatřené diodami v určitém poměru (např. 1 : 15). V takovém případě se blikání jeví jako velmi mírné (uvedený poměr znamená, že vždy po 15 stabilně svítících diodách se v řetězci vyskytne jedna blikající). Takové zařízení pak vyvolává spíše jakýsi třpytivý efekt, který posiluje celkovou sváteční atmosféru a působí velice elegantně.

Venkovní versus interiérové vánoční osvětlení

Mezi osvětlením určeným k vánočním dekoracím je nutné odlišovat ta zařízení, která jsou vyrobena k použití v interiéru a která lze bez obav umístit i do exteriéru.

Venkovní světelná výzdoba by měla být celkově pevnější a odolnější. Důležitá je pak zejména odolnost vůči vodě a mrazu, neboť je více než pravděpodobné, že zařízení bude v dlouhodobém styku se sněhem, deštěm nebo ledem a bude vystaveno extrémně nízkým teplotám. Z hlediska bezpečnosti a prevence nejrůznějších zkratů jsou tyto vlastnosti velmi důležité a nedoporučuje se využívat světelné dekorace primárně určené pro ozdobu interiéru k výzdobě venkovních prostor. Na první pohled se exteriérové osvětlení liší od interiérového sílou kabelů, které jsou u venkovních zařízení širší a celkově robustnější, stejně tak jako konektory.

Kde vánoční osvětlení koupit?

Doporučujeme specializované prodejce pro vánoční výzdobu kde koupíte jen prověřené, kvalitní a bezpečné zboží. Takovým prodejcem je například Dexys.cz v ČR  a StudioGreen.sk na Slovensku.